Ana Sayfa / Genel / 10 EKİM DÜNYA GÖRME GÜNÜ

10 EKİM DÜNYA GÖRME GÜNÜ

Kuş olsan da kurtulamazdın elimden
Eğer görsem idi göz ile seni
Dağlar çiçek açar Veysel dert açar
Yeter artık yumma gözün kör gibi
Âşık Veysel

“Her şey bir göz muayenesi ile başlar “

“Önceliğimiz göz ve görme sağlığı olsun“

Dünya sağlık örgütü ve uluslararası körlüğü önleme Ajansı öncülüğünde birçok resmi ve sivil örgütün katılımıyla kurulan uluslararası VISION 2020: (GÖRME HAKKI) Right to Sight inisiyatifince her yıl Ekim ayının 2. Perşembe günü “Dünya Görme Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu yıl “Dünya Görme Günü” 10 Ekim 2019 Perşembe günü kullanılıyor.
2019, Dünya Sağlık Örgütü Küresel Eylem Planının son yılıdır.

ULUSLARARASI ANAHTAR MESAJLAR

253 milyon insan görme engelli ya da orta ya da ileri derecede görme kusurlu.

 • Dünya’da 36 milyon kişi görme engellidir.
  217 milyonu da orta veya ileri derecede görme kusuru vardır,
 • Yakın görme (presbiyopi) problemi yaşayan 1 milyar insan bulunmaktadır.
 • Mevcut körlüğün %80’i tedavi edilebilir önlenebilir,
  Görme kusurlularının %89’u düşük ve orta gelirli gelişmekte olan ülkelerdedir.
 • Orta veya ciddi ,ağır görme engelli kişilerin% 55’i kadındır.
 • Görme kusurluların yaklaşık %65’i 50 yaş üzerindedir,
  Tüm körlüklerin yüzde 75´den fazlası iyileştirilebilir veya önlenebilir.
 • Görmeyi bozan katarakt ve makula dejenerasyonu gibi hastalıklar yaşa paralel olarak artar.
 • Yaşlılarda körlüğe yol açan ana nedenler katarakt, kırma kusurları, yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve glokom (göz tansiyonu)dur.

Elde edilen kazanca oranla maliyeti düşük, basit bir ameliyatla tedavi edilebilmesine karşın yaşlılarda körlüğün en önde gelen nedeni katarakttır

2050 de dünya nüfusunun yarısının(5 milyar) miyop olacağı öngörülüyor.

Bu istatistiğin trajik yanı ise adı geçen körlük ve benzerlerinin %80 `inin önlenebilir tedavi edilebilir olmasıdır. Dünya Sağlık Örgütü´nün 2020 vizyonu “Görme Hakkı” Girişimi ile önlenebilir körlüklerin ortadan kaldırılması amaçlanıyor.

ünya Görme Günü, görme bozukluğu ile ilgili farkındalık yaratır ve uluslararası toplumları önlenebilir körlüğü ortadan kaldırmak için çalışmaya davet eder.

Bu yılki Dünya Görme Günü teması, “ÖNCELİĞİMİZ GÖZ VE GÖRME SAĞLIĞI OLSUN”
Her şey bir göz muayenesi ile başlarKoruyucu göz ve görme sağlığı hizmetleri ve erken teşhis önceliğimiz olmalıdır.

Her yaşta gerekli bütün muayeneler periyodik olarak mutlaka yapılmalıdır. Düzenli muayeneler genel sağlık bakımınızın bir parçasıdır.

 • Ekonomik Faktör – VISION 2020 Programı başarıyla uygulanabilirse tahminen 223 milyar dolar tasarruf edilecektir. 100 milyon kişi kör olmaktan ve körlüğün neden olacağı yoksulluk ve sosyal dışlanmadan korunacaktır.

Uluslararası sivil toplum örgütleri körlüğün önlenebilir ve kolay tedavi edilebilir nedenlerini ortadan kaldırmak için güç birliği yapıyor. Amaç, önlenebilir körlüğün temel nedenlerini kontrol altına almak. Görmeyi yeniden sağlamak ya da korumak az miktarda masrafla sağlanabilir ve böylece insanlar yoksulluktan da uzaklaştırılmış olur. Onlar da kendilerini tamamen ailelerine topluma ve ulusal gelişime verebilirler.

Periyodik muayeneler Trafik kazalarında can ve mal kayıplarını, çevreye verilen zararı azaltır. Üretimi artırır. Ekonomiye katma değer sağlar.

Körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine imkân verir.

Yeterli görme keskinliği olmadan öğretim ve eğitim olmaz. Toplumların eğitim ve kültür seviyelerinin gelişmesi, özetle çağdaş bir toplumun inşası için, göz sağlığı, yeterli görme keskinliği,  T.C. Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı için öncelikli bir konu haline getirilmelidir.

“Koruyucu göz ve görme sağlığı hizmetleri ve erken teşhis önceliğimiz olmalıdır.” Her şey bir göz muayenesi ile başlar. Giderilmeyen refraksiyon kusurları, kişinin çalışma kabiliyetini becerisini veya günlük yaşantılarını sağlıklı sürdürmeyi kısıtlayabilir.
Daha iyi bir göz ve görme sağlığı hizmeti, erken teşhis daha az körlük, daha fazla üretim, daha az trafik kazası, daha başarılı eğitim, çağdaş bir toplum ve daha az kamu gideri demektir. Gözlük çağdaş ve modern bir toplum inşa etmenin anahtarıdır. Periyodik göz muayenesi genel sağlık bakımınızın bir parçasıdır.

Önceliğimiz göz ve görme sağlığımız olmalıdır.Her şey bir göz muayenesi ile başlar.

Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü

ayrıca kontrol edin

CAM FİYAT GÜNCELLEMESİ