Ana Sayfa / Sektörel / “21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü” Kutlu Olsun!

“21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günü” Kutlu Olsun!

Kooperatifler kar amaçlı bir şirket modeli değildir. Ortaklaşa çalışarak, yardımlaşarak, birlikte kazanma modelleridir.

Dünyada ilk kez İngiltere’de 1844 ‘te 28 dokuma işçisi bir tüketim kooperatifi kuruyor.

1863’de Mithat Paşa  “Memleket Sandıkları’nı”(tarım kredi kooperatiflerini) kuruyor.
1930’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk Silifke’de kooperatif kuruyor.
Sağlık alanında 1979’da eczacılar Manisa ve İzmir’de Ecza Kooperatifleri kurmuş geldiğimiz süreçte pazarın %21’ine hâkim olmuşlardır.
Kooperatifler dünyada 3 milyardan fazla insana hizmet ediyor. En büyük 300 kooperatifin cirosu 2,2 trilyon dolar hasılata sahip. Bu rakam dünyanın 9 büyük ekonominin gayri safi milli hasılasından fazladır.

Kooperatifler; sosyal, kültürel ve ekonomik ihtiyaçları karşılamak için kurulur. Demokratik olarak kontrol edilir. Ortakların ekonomik katkısı vardır. “Özerk iktisadi teşkilatlar”dır.

Sağlık hizmet sunucuları olarak, yarı kamu kuruluşu iken, uygulanan liberal ekonomi ile adeta piyasa aktörlerine dönüştük. “AB müktesebatı”söylemleriyle mesul müdürlükle mülkiyet hakkımızı kaybettik dolayısıyla sermaye zincirleri ile tanıştık. Zincirler dikey büyür, kooperatifler yatay büyür. Zincirlerde gözlükçülere biçilen rol işçiliktir.

2011 yılında Gözkoop 27 ortakla İzmir’de kuruldu. Geldiğimiz süreçte 170 ortak, 300’ün üzerinde satış noktasına ulaştık.
Şu anda sektöründe Türkiye’nin en büyük alım birliğiyiz. Kooperatif sınırlı sorumludur. Bunun anlamı 3. şahıslara ortakların sorumluluğu, ortaklık payları kadardır. Ortaklık payı ortak olurken bir kez verilir, ortaklıktan ayrılırken de geri alınabilir. Kooperatifin 37 civarında tedarikçisi mevcuttur. Elde ettiği kar operasyon giderleri dışındaki kar risturn olarak dağıtılacaktır. İskonto ve vade avantajları sağlanır. Kendi cam ve çerçeve markaları mevcuttur.

Mesleki geleceğinizi Gözkoop’la inşa ederek geleceğe güvenle taşıyın. Gözkoop güven ve istikrarın adıdır. Geleneksel müesseselerin iktisadi güvencesidir.

21 Aralık Dünya Kooperatifçilik Günününüz kutlu olsun

GözKoop Yönetim Kurulu

ayrıca kontrol edin

tvDEN Ege’de Gündem – Kamil Nuri Gizer