Ana Sayfa / Yaşam / Çocuklara Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat!

Çocuklara Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat!

Doğru güneş gözlüğü seçimi ve göz sağlığımızla olan doğrudan ilişkisini Avrasya Hastanesi’nden Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Kemal Yıldırım sizler için anlattı.

Güneş, sağladığı avantajlarla hem evren hem de insanlar için vazgeçilmez bir enerji kaynağıdır. Ancak sağladığı sayısız yararın dışında verdiği birçok zarar ile de komplike bir durum yaratır. Bizlere düşen ise bu komplike durumun yarattığı zararları minimum seviyeye indirecek önlemleri almaktır. Güneşten ayrılarak doğaya ulaşan ve gözlerimize ciddi zararlar veren UV ışınları karşısında alacağımız en güçlü önlem ise doğru güneş gözlüğünü kullanmaktan geçiyor.

ULTRAVİYOLE IŞINLARININ GÖZLER ÜZERİNDEKİ ZARARLARI…

Güneşten dünyaya ulaşan birçok zararlı ışın var. Bunların başında ultraviyole (UV) ışınları geliyor. Uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalmak cilde olduğu kadar gözler üzerinde de ciddi hasarlara yol açıyor. UV ışınlarının göz sağlığı üzerindeki etkilerini ise şöyle sıralamak mümkün;


– Göz kapağı cildine, kornea ve göz merceğine zarar verebilir.
– Göz kapaklarını kaplayan deride kanser oluşumuna sebep olabilir.
– Aynı şekilde konjonktiva tabakasında kanser oluşma riskini arttırır.
– Uzun dönemde kornea yüzeyinde bozulmalara yol açar.
– Göz merceğinin içindeki proteinlerin yapısını bozarak katarakt oluşumuna yol açabilir.

Güneş, gözler üzerinde bu kadar etkiliyken zararları karşısında alacağımız önlemler de büyük önem arz ediyor. Bu konudaki en büyük yardımcımız ise güneş gözlükleri! Doğru seçilmiş bir güneş gözlüğü ile güneşin zararlı ışınlarına karşı güçlü bir savunma oluştururken uzun vadede göz sağlığımız için de önemli bir yatırım yapmış oluruz.

PEKİ, DOĞRU BİR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ NASIL OLMALI?

Güneş gözlüğü çoğumuz için yaz aylarının vazgeçilmezi şık bir aksesuar olarak görülse de güneş gözlüklerinin üstlendiği misyon bir aksesuardan çok daha fazlası… Uzun süre maruz kalınan ışıklardan, güneşin yaydığı ultraviyole ışınlarına kadar birçok zararlı etkene karşı bir kalkan görevi gören güneş gözlükleri bu anlamda ciddi bir görevi üstleniyor. Tam da bu yüzden güneş gözlüğü seçerken modanın sürekli değişen trendlerine göre değil sağlığınız için değişmeyen normlara göre karar vermeliyiz.


DOĞRU BİR GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ;

– EN 1836 standardına uygun olmalı ve sertifikası bulunmalı.
– UV ışınlarının yaklaşık % 95’ini süzebilecek koruyuculukta olmalıdır. Hatta birçok güneş gözlüğünün blokaj seviyesi %99- %100 seviyelere kadar çıkmaktadır. Sizin tercihiniz en yüksek blokaj seviyesine sahip güneş gözlüğünü seçmek olmalıdır.
– UV ışınlarını kıran polarize camlı olmalıdır.
– Yüz şekline tam oturmalıdır. Aksi takdirde yanlardan ışık alır ve gözlük takmanın bir anlamı kalmaz.

Çocuklar güneş gözlüğü kullanmalı mı?
Güneşin, yetişkin bireylerdeki etkisini düşününce çocuklar üzerinde yaratacağı zararları da öngörmek mümkün. Haliyle bu konuda bilinçli olmak ve gerekli önlemleri almak çocukların göz sağlığı için atlanmaması gereken önemli bir durum!

 

Kaynak:haberler.com

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …