Ana Sayfa / Yaşam / Çocuklardaki görme bozukluğunun en sık rastlanan nedeni…

Çocuklardaki görme bozukluğunun en sık rastlanan nedeni…

Çocuklardaki görme bozukluğunun en sık rastlanan nedeni gözlükle düzeltilebilen kırma kusurlarıdır!

Görme bozukluğu ve körlük çocuğu hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkiler. Görme bozukluğu çocuğun eğitim ve kendini geliştirme…

Görme bozukluğu ve körlük çocuğu hem doğrudan hem de dolaylı olarak etkiler. Görme bozukluğu çocuğun eğitim ve kendini geliştirme fırsatlarına erişimini kısıtlar. Erişkin bir aile bireyindeki görme kaybı, onu bir çocuğun bakımına muhtaç duruma sokabilir.

Dünyadaki 1.4 milyon görme engelli çocuğun aşağı yukarı % 50’si önlenebilir-tedavi edilebilir nedenlerden dolayı görememektedir.

Erken dönemde muayene ettirerek, A vitamininden zengin gıdalar vererek, göz hijyenine ve güvenliğine dikkat ederek çocuğunuzun görmesini koruyun.

Doğum öncesi ve sonrası bakım, kötü beslenme, A vitamini yetersizliği ve bir dereceye kadar premature retinopatisinden kaynaklanan körlüklerin önüne geçebilir.

Körlüğü önleme çabalarının merkezine çocukları koymak herkes için parlak bir geleceğin teminatıdır.

Glokom ve katarakt sadece yaşlıların sorunu değildir—doğumsal katarakt ve gelişimsel glokom birçok ülkede çocukluk çağı körlüğünün önemli nedenlerindendir.

Başarılı bir sağlık hizmeti zamanında sunulan sağlık hizmeti demektir. Erken müdahale çocuklardaki kör edici hastalıkların birçoğundan kaçınabilmenin anahtarıdır.

Gözlük çocuğunuzun gözlerini dünyaya açabilir! Çocuklardaki görme bozukluğunun en sık rastlanan nedeni gözlükle düzeltilebilen kırma kusurlarıdır!

Çocuğun bakımından sorumlu olanların göz sağlığı da çocuğun göz sağlığı demektir.

Çocuklarınızın periyodik göz muayenelerini düzenli olarak yaptırınız.

Taylan KÜÇÜKER

Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu

Eğitim Komisyonu Başkanı

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …