Ana Sayfa / Yaşam / GÖZÜNÜZÜ DÖRT AÇIN GÖZLÜK AKSESUAR DEĞİL, SAĞLIK ARACIDIR…

GÖZÜNÜZÜ DÖRT AÇIN GÖZLÜK AKSESUAR DEĞİL, SAĞLIK ARACIDIR…

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte güneş gözlüklerine olan talep tekrar artış gösterdi. Vatandaşın gelişigüzel gözlük takmaya başladığını belirten Simge Optik kurucusu Hüseyin Sarı, sahte gözlüklere dikkat çekerek, sertifikalı ve belgeli gözlük alınması uyarısında bulundu.

Yaklaşan turizm sezonu öncesi turizmi yakından ilgilendiren sektörlerden biri de gözlük ve optik sektörü. Simge Optik kurucusu Hüseyin Sarı, 40 yılını bu sektöre adamış bir isim olarak dikkat çekiyor. Ticari kaygıdan çok vatandaşlara sağlıklı gözlük satmak istediklerini işaret eden Sarı, Türkiye’de gözlük ücretlerinin Avrupa ülkelerine kıyasla daha ekonomik olduğunu savundu.

UZMANLARDAN GÖZLÜK TAVSİYESİ
Avrupa’da gözlük kullanımının Türkiye’den daha yaygın olduğunu ifade eden Hüseyin Sarı, yurtdışında gözlük sektöründe Türkiye’nin iyi temsil edilemediğini vurguladı. Yaklaşan turizm sezonu dolayısıyla beklentileri dile getiren Hüseyin Sarı, Antalya’nın turizmin başkenti olduğunu belirterek, turizmin önceki yıllara göre daha iyi geçeceğini öngördüklerini söyledi.
Amaçlarının insanlara sağlıklı gözlükler satma olduğunu ifade eden Sarı, vatandaşların ultraviyole ışınlarını içermeyen gözlükleri tercih etmesi gerektiğini söyledi. Sağlık Bakanlığı onayı ve garanti belgesi olmayan gözlüklerin kullanılmasının göz hastalıklarına neden olduğunu ifade eden Sarı, şunları aktardı:

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ AKSESUAR DEĞİL
“Özellikle yazın koyu renkli güneş gözlüklerin tercih edilmesi gerekiyor. Migreni olan hastalarda daha çok tek renk olan güneş gözlüklerini kullanmasını gerekiyor. Gözlerin güneşte daha çok ultraviyole ışınlardan zarar görüyor. Cildimizi koruduğumuz gibi gözlerimizi de korumamız gerekiyor. Özellikle ultraviyole ışını kıran güneş gözlükler kullanılmalıdır. Gözlük alırken mutlaka marka olmasına dikkat edilmelidir. Garanti belgesi olmayan hiçbir güneş gözlüğünü alıp kullanılmaması gerekiyor. Piyasada satılan sahte gözlükler ciddi oranda göz sağlığına zarar veriyor” dedi.

SİMGE OPTİK’TEN CİDDİ UYARILAR
Simge Optik kurucusu Hüseyin Sarı, gözlük sektöründe yaşanan sıkıntıları ise şu şekilde dile getirdi:
Biz her ne kadar ruhsatlı sağlık bakanlığının denetiminde olan sağlık sektöründe ki gözlükçüler buna çok önem versek de maalesef Türkiye’de ki bizi dışarıda temsil eden ve turizm yörelerinde yapılan gözlüklerin iyi çalışanları tenzih ederekten, bizi iyi temsil ettiklerini de ne yazık ki söyleyemeyeceğim. Bizim uyarımız sağlık bakanlığının denetiminde olup kesinlikle mesul müdürsüz optisyenlik müesseslerinin açılmaması, Türkiye’de her geçen gün ivme kazanan sağlık sektörünün yaptıkları işten olumlu anlamda pay almasını ve önlerinin açılmasını istiyoruz.

GÖZ SAĞLIĞI HER ŞEYDEN ÖNEMLİ
Her yaştan insanın her yıl bir defa göz muayenesine gitmelerinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Simge Optik kurucusu Hüseyin Sarı, gözlük alırken ruhsatlı gözlükçülerden ve optisyenlerden alışveriş yapılmasını söyledi. Güneş gözlüğü alırken de aynı hassasiyetin gösterilmesi gerektiğini anımsatan Sarı, “Göz sağlığına gösterilen önem ilerleyen yaşlarda oluşması muhtemel sorunların önüne geçilmesini sağlar” dedi.

Kaynak: gazetebir.com

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …