Ana Sayfa / Yaşam / GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT ET!

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ SEÇERKEN BUNLARA DİKKAT ET!

Güneş gözlüklerinin favori aksesuarlarımızdan biri olduğu su götürmez bir gerçek. Ancak güneş gözlüğünü seçerken en önemli görevinin gözleri zararlı ultraviyole ışınlara (UV) karşı koruyor olduğunu unutmaman gerek. Zira güneş ışınlarının gözlerde oluşmasına büyük katkıda bulunduğu problemler, ciddi görme kayıplarına bile yol açabiliyor.

Yaz döneminde etkilerini arttıran UV ışınları konusunda herkesin dikkatli olması gerekiyor. Çünkü UV ışınlarını göremez veya hissedemezsin. Bu noktada güneş gözlükleri, alınabilecek önlemler arasında en pratiği olarak öne çıkıyor. Op. Dr. Haluk Talu , güneş gözlüğü kullanımı sayesinde, UV ışınları sebebiyle oluşabilecek katarakt, maküla dejenerasyonu, kuşkanadı ve retinanın zarar görmesi gibi olumsuz etkilerin önüne geçmenin mümkün olduğunu ve tüm bunlara ek olarak, güneşin etkisiyle gözleri kısmayı azaltacağı için, göz çevresinde oluşabilecek kırışıklıklar da güneş gözlüğü kullanımı ile engellenebildiğini belirtiyor.

Güneş gözlüğü kullanımı konusunda en önemli nokta, kullanılan merceklerin %100 UV koruması sağlaması. Op. Dr. Haluk Talu; UV ışınlarının, ufak dozlarda D vitamini takviyesi sağlasalar dahi, dik düşmeye başladıkları yaz aylarında cilt yanıkları gibi etkilerin yanı sıra gözlerde de hafife alınamayacak problemler oluşmasına yol açabildiğini ve gözlerin bu duruma karşı korunması adına, güneş gözlüğü seçiminin belirleyici bir rol oynağını belirtiyor. Tercih yaparken, özellikle ucuz gözlüklerden kaçınman gerekiyor. Çünkü kalitesiz koyu renkte mercekler kullanarak yapılan bu gözlükler, göz bebeklerinin ışığı daha iyi algılayabilmek için açılmasına yol açıyor ve eğer kullanılan mercek UV ışınlarına karşı koruma sağlamıyorsa, UV ışınları genişleyen göz bebeklerine daha fazla etki ederek risk faktörünü yükseltiyor. Gözlüğün kafa ve göz çevresi yapısına uygun olması da araman gereken özelliklerden başka bir tanesi. Yüze tam oturan gözlükler, UV ışınlarının aradan kaçmasını ve gözlerin korumasız kalmasını engelliyor.

Gözlük alışverişine çıktığında dikkat etmen gerekenler şu şekilde:

  • UV ışınlarını en az %99 oranında engellemesi
  • Darbeye dayanıklı olması
  • Polarize ve fotokromik lens kullanılması
  • Yüze tam oturması
  • Mercek alanının geniş olması

Kaynak: womenshealth.com.tr

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …