Ana Sayfa / Yaşam / Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, “Gözlerinizle kumar oynamayın” dedi.

Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Eğitim ve Mevzuat Komisyon Başkanı Eczacı Optisyen Taylan Küçüker, özellikle yazın revaçta olan güneş gözlüğü alacakların nelere dikkat etmesi gerektiğini Ege Telgraf’a anlattı. İşporta gözlüklerin hurda malzemeden üretildiği için cilt kanseri, alerji ve tahrişe neden olduğuna dikkati çeken Küçüker, “Gözlük alırken ölçüt ‘Yüzüme yakıştı mı? Fiyatı uygun mu?’ soruları olmamalı” dedi.

Günümüzde UV radyasyonunun göz ve cilt üzerindeki zararlı etkisinin bilimsel olarak kanıtlandığını ifade eden ve güneş gözlüğünün moda yönü yerine sağlık yönünün öne çıkarılması gerektiğini belirten Taylan Küçüker, şu bilgileri verdi: “Cilt kanseri ve zamanından önce katarakt oluşması için güneş gözlüğü kullanma alışkanlığı küçük yaşlardan itibaren kazandırılması gerekir. Özellikle katarak ameliyatı olanlar mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır. Güneş gözlüğü 400 nm’ye kadar olan UV radyasyonunu tutmalı. Bunun içinde güvenilir markaların gözlükleri alınmalı. Oysa halkımızın büyük bölümü işportadan gözlük alıyor. İşporta ise sahte gözlük çöplüğüne dönüştü. Güneş gözlüğü için yasal bir düzenleme ve Sağlık Bakanlığı eli ile denetim ve kontrollerinin yapılması zorunlu hale geldi. İşporta gözlükleri UV radyasyonunu tam olarak tutamaz. Oysa, güneş gözlükleri uluslararası standartlara göre üretilmiş olmalı. Nereden güneş gözlüğü alınırsa alınsın garanti belgesi ve fatura mutlaka istenmeli.”

Güneş gözlüğünün mutlaka eğitim almış optisyenlerden ve gözlükçülerden alınması gerektini vurgulayan Küçüker, “Camı rengi olarak gri, yeşil ve kahverengiyi tavsiye ediyoruz. İşporta gözlükler hurda malzemeden üretildiği için kolaylıkla kırılır göz ve yüz yaralanmalarına yol açar. Cilt kanseri, alerji, tahriş yapar. Gözlerinizle kumar oynamayın” dedi.

Kaynak: egetelgraf.com

ayrıca kontrol edin

Merdiven altı Gözlük Almayın

Yaz aylarına yaklaşırken güneş gözlüğü kullanımı da artmaya başlamasıyla, kalitesiz gözlüklerin zararlarına dikkat çekiliyor. Konuyla …