Ana Sayfa / Yaşam / Kontak Lens Hijyeni, Temizliği ve Bakımı

Kontak Lens Hijyeni, Temizliği ve Bakımı

Gözkoop Yönetim Kurulu Üyesi Taylan Küçüker’ in yaptığı açıklamada; gözde kızarıklık, ağrı ve görmede de azalma şikâyetleri gözün yüzlerce hastalığında aynı şekilde ortaya çıktığı için, hastanın mutlaka bir hekime yönlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Lensleri takıp çıkarmadan önce mutlaka ellerinizi geleneksel kalıp sabun ile yıkayın.

Sıvı sabun kimyasal ajanlar içerdiği için alerjik-toksik reaksiyonlara sebep olabilir. Geleneksel kalıp sabun kullanımı tavsiye edilir. Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka kurulayınız. Elleri kurulamak için normal pamuklu havlu kullanmayın. Elleri kurulamada sadece kâğıt havlu kullanınız.

Çeşme suyu ile lens hiçbir zaman temas etmemelidir. Lens temizliğinde çeşme suyu asla kullanılmaz. Lensleri veya kaplarını temizlerken asla musluk suyu kullanmayın. Musluk sularında göz iltihabına neden olacak mikroorganizmalar ve parazitler içerebilir. Bol bol lens suyu kullanılmalıdır. Lensler tümüyle solüsyonun içine batacak şekilde, gece yeterli miktarda solüsyonun içine bırakmadan önce parmak uçlarıyla avuç içinde ovup iyice lens suyu ile durulamak ve temizlemek gereklidir. Lensleri her seferinde yeni solüsyonla yıkayın ve yeni solüsyonun içinde saklayın. Kullanılmış solüsyonun içine yeni solüsyon eklemeyin zira bazı solüsyonların içindeki aktif maddeler zamanla bozulur. Aynı nedenle son kullanma tarihi geçmiş solüsyonlar da asla kullanılmamalıdır. Kontak lensler için özel üretilmiş solüsyonlar mevcuttur, bu solüsyonlar kullandığınız kontak lens çeşidine göre farklılık gösterir. Sert gaz geçirgen bir kontak lens kullanıyorsanız onun solüsyonu farklı, yumuşak lens kullanıyorsanız onun da solüsyonu farklıdır.

Lensi kabından çıkardıktan sonra kabı lens suyuyla yıkayıp kurulayınız ve akşama kadar özellikle kuru olarak bekletiniz.

Lensleri uygun koruma kaplarında tutun ve bu kapları ayda bir değiştirin. Kapları her kullanımdan sonra lens suyu ile yıkayın, temizleyin ve kurulayıp kuru bekletiniz.

Lenslerinizle havuzda kesinlikle yüzmeyin veya sıcak banyoya girmeyin. Evinize geldiğinizde nasıl ayakkabınızı elbisenizi çıkarıyorsanız kontak lensinizi de çıkarınız. Girdiğiniz denizin ya da havuzun hijyen durumundan ne kadar emin olursanız olun, yine de ön göremediğiniz bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden suya girerken kontak lensleriniz gözünüzdeyse yüzücü gözlüğü kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca kontak lenslerin su altında gözünüzden çıkması halinde bu gözlükler yine koruyucu etkisi ile lenslerinizin kaybolmasına engel olacaktır.

Gözün kornea tabakası oksijeni havadan alır. Uzun süre takılı kalan lens yüzünden göz oksijensiz kalır ve korneada damarlanma meydana gelebilir. Bu durum korneanın saydamlığının azalmasına, mikroplara ve alerjiye kapı açabilir. Göz kuruluğu (Dry Eye) oluşur. Gözde kızarıklık, ağrı ve görmede de azalma şikâyetleri gözün yüzlerce hastalığında aynı şekilde ortaya çıktığı için, hastanın mutlaka bir hekime yönlendirilmesi gerekir. Numaralı ve renkli her türlü kontak lens hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müesseselerinde satışına izin verilen tıbbi cihazdır. İlaç ve tedavi kapsamında değerlendirilir. Reklamı ve internet üzerinden satışı yasaktır.

Gözkoop Yönetim Kurulu Üyesi

Taylan Küçüker

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …