Ana Sayfa / Yaşam / LAZER CERRAHİSİ RİSKLERİ NEDEN HALKIMIZA ANLATILMIYOR ?

LAZER CERRAHİSİ RİSKLERİ NEDEN HALKIMIZA ANLATILMIYOR ?

Lazer (Lasik) sağlam, saydam, şeffaf göze uygulanan ve geri dönüşümü olmayan SAĞLIK AÇISINDAN YAPILMA ZORUNLULUĞU BULUNMAYAN, kişinin isteğine bağlı estetik bir cerrahi yöntemdir.

Göz statik (durağan) yapıda bir organ değildir. Yaşayan ve yaşlanan bir organdır. Bu nedenle ömür boyu görme kusurlarını düzeltme iddiası gerçek dışıdır ve bunu hiç kimse garanti edemez. Her şey düzgün gitse dahi 40 yaşından sonra presbiyopi dediğimiz, yakın görme kusuru meydana gelecek yine gözlük kullanılacaktır.

Prof. Dr. Kamil BİLGİHAN’ın (Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ANKARA) 2003 yılında Amerika’da yapmış olduğu bir araştırmada, internet sitelerinde LASİK tedavisinin yan etkileri hakkında çok az bilgi verildiği ve hastaların LASİK ameliyatı olmaları için cesaretlendirildiği vurgulanmaktadır. Aynı makalede doğru, açık, güncel, bilimsel destekli bilgiler veren web sitelerine ihtiyaç olduğuna dikkat çekilmiştir.

Reklamlarla gözlük kullanıcılarının beklentileri yükseltilmekte, asla gerçekleşmeyecek vaatler bilinçaltına kazınmaktadır. Siz bu aşamadan sonra kişiye hangi lasik komplikasyonunu anlatırsanız anlatın dinlemez. Artık onun beklentisi kartal gibi, süper vizyon görmek, gözlüğünü atmak ve gözlükten kurtulmaktır.

İnsan gözüne hangi cerrahi işlem yapılırsa yapılsın bir kartalın görme keskinliğine ulaşamaz.

KARTAL GÖZÜ, ŞAHİN GÖZÜ OPERASYONU (Üzülerek ifade etmeliyim ki Dünya tıp literatüründe böyle bir yöntem mevcut değildir, olamaz da çünkü kartalın çift makülası vardır. İnsan gözünde bir maküla vardır, lasik sadece korneaya yapılan bir işlemdir, retina nakli işlemi değildir. İnsanın kartal gibi görmesi için de göz büyüklüğü GREYFURT kadar olmalıdır. Pratik olarak bu mümkün değildir. Olsa bile kim gözlerinin greyfurt kadar büyük olmasını ister.

Gözlük en uygun, ucuz, hiçbir yan etkisi ve alternatifi olmayan tek optik sağlık gerecidir. Gözlük çağdaş bir toplum inşa etmenin anahtarıdır.

Sadece bir çift gözünüz var, gözlerinizle kumar oynamayız. Görme kusurları insanın en yakın dostudur. İnsan dostundan kurtulabilir mi?

Göz doktorları gözlük atmak için ameliyat olmuyor !

Ya Siz?

Taylan KÜÇÜKER

Gözkoop Eğitim ve Mevzuat Komisyonu Başkanı

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …