Ana Sayfa / Genel / MAVİ IŞIĞIN ZARARLI KISMINI FİLTRE EDEN GÖZLÜK CAMLARI (Blue Clear)

MAVİ IŞIĞIN ZARARLI KISMINI FİLTRE EDEN GÖZLÜK CAMLARI (Blue Clear)

Gözlerimiz adeta beynimizin bir uzantısı gibi çalışır. Gözlerimiz vücudumuzun Dünyaya açılan penceresidir. Hayatı gözlerimizle algılarız. Öğrendiklerimizin %80’ini gözlerimizle sağlarız. Herkes için periyodik göz sağlığı hizmeti gereklidir.

Çağdaş ve modern bir yaşam, teknoloji kullanmayı da zorunlu kılıyor. Led ışık kaynakları, enerji tasarruflu ampuller, televizyon, masaüstü ve tablet bilgisayarlar, akıllı telefonlar uzun süreli olarak günde 7-8 saat kullanılmaktadır. Hayatımızı kolaylaştıran bu yüksek teknoloji ürünleri daha fazla mavi ışık yayar. Gözlerimiz, açık havadaki aktivitelerimizde de daha fazla bu zararlı etkilere (UV radyasyonu ve mavi ışık ) maruz kalmaktadır.

Doğal olarak göz ışığın 390 nm-780 nm dalga boyu aralığı, görünür spektrumdur.

Ultraviole radyasyonu (UVR), enerji bakımından daha yüklüdür. Canlı dokular üzerinde zamanından önce yaşlanmaya sebep olur. Ciltte cilt kanseri, gözde katarakt yapar. UVR etkisi kümülatiftir. 1 (nanometre)nm milimetrenin milyonda birini ifade eder.

400 nm’ye kadar UVR dan gözleri korumak için %100 UV radyasyonunu önleyen güneş gözlükleri kullanılmalıdır.

390-500 nm mavi mor yüksek enerjili görünür ışık olarak bilinir. 390-440 nm arasındaki dalga boylarındaki mavi ışığın zararlı, kritik olduğu değerlendirilmektedir. 390-440 nm mavi mor görünür ışık, insan gözüne, retinaya zarar verebilir.

Işık kaynaklarından bilgisayar ekranlarından göze gelen mavi ışık, gözler için görme netliğini azaltarak rahatsız edici olabilir. Cam üreticileri tarafından çeşitli markalarda görünür mavi ışığın zararlı olan kısmını filtre eden mavi ışığı önleyen, daha rahat berrak görmeyi sağlayan gözlük camları üretilmiştir.

Mavi ışığın 390-440 nm dalga boyunu önlemesi, 450-500 nm bandının geçişine izin vermesi idealdir. Blue clear camlarda iddia edildiği gibi mavi ışığın tamamı filtre edilmez. Sadece zararlı olan 390-440nm bandı tutulur. 450-500nm bandındaki mavi ışık geçer.

Taylan KÜÇÜKER

Eczacı Gözlükçü

ayrıca kontrol edin

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.