Ana Sayfa / Yaşam / Merdiven altı Gözlük Almayın

Merdiven altı Gözlük Almayın

Yaz aylarına yaklaşırken güneş gözlüğü kullanımı da artmaya başlamasıyla, kalitesiz gözlüklerin zararlarına dikkat çekiliyor.
Konuyla ilgili Kırklareli Merkez’de faaliyet gösteren Tekin Optik’in sahibi Burhan Tekinok, göz sağlığı için güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda görüşlerini aldık.
Tekinok göz sağlığı için güneş gözlüğü seçiminde nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda gazetemize değerlendirmelerde bulundu. Tekinok, insanların güneş gözlüğü alırken dikkat etmesi gereken en önemli kuralın, markasından ya da fiyatından çok, gözlüğün kalite standardında cam özelliği taşıması ve ultraviyole koruması yüksek olan bir ürün olup olmadığına bakılması gerektiğini ifade etti. Takılan güneş gözlüklerinin renginin de insanların göz hassasiyetine göre önem taşıdığını söyledi.
“Güneş gözlüğü tercihi önemli”
Gözlüğün ağır olmaması gerektiğini dile getiren Burhan Tekinok “Mesela gençler spor tarzı güneş gözlüğü seçiminde sapları kalın olanları tercih ediyorlar. Sonradan bu burunda ve yüzde elmacık kemikleri üzerinde iz bırakıyor. Böyle bir rahatsızlığı olabiliyor. Burada kemik tarzı dediğimiz gözlüklerin seçiminde fayda var. Kemik gözlükler cildinde hassasiyeti bulunan insanlara zarar vermiyor. Bir de döküm dediğimiz gözlükler var. Onlarda biraz yüzde, saç diplerinde ve şakaklara zarar veriyor. Döküm oldukları için onun ayarı da mümkün olmuyor. Ama kemik gözlüklerde kısa bir işlemden sonra istenilen ayara getirebiliyoruz. Gözlükleri bir de başa takıp kullanma adeti var bayanlarda. Bu da gözlüğün açılmasına sebep oluyor ve doğru şekilde kullanımı engelliyor.” şeklinde konuştu.
“İŞPORTADA SATILAN GÖZLÜKTEN UZAK DURULMALI”
İşporta malı ucuz güneş gözlüklerine itibar edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Tekinok, “Gözlük alımı yapılırken kesinlikle merdiven altı üretim diye hitap edilen camına jelatin yapıştırılıp satışa sunulan gözlüklerin ne yetişkinlerde ne çocuklarda kullanılmaması gerekiyor. Özellikle çocuklarda astigmat oluşumuna neden oluyor bu camlar. Bir de üretimde ne tür bir malzeme kullanıldığı belli olmadığı için ciltlerde tahrişler ve yaralar yapabiliyor. Piyasada 10 liraya gözlük satılıyor. Bunun maliyetinin 4 lira olduğunu söylersek o ürünün de ne kadar sağlıklı olduğunu hep beraber oturup düşünmemiz lazım. Örneğin bizde sadece bir çift camın fiyatı 50-60 lira arasında” dedi.
Tekinok son olarak konusunda uzman, deneyimli optik bayilerinden güneş gözlüğü alınması gerektiği hususunda vatandaşları uyardı.

Kaynak: kirklareligazetesi.com.tr

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …