Ana Sayfa / Duyurular / OPTİK ÜRÜNLER TIBBİ CİHAZDIR. REKLAMI VE İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞI YASAKTIR !

OPTİK ÜRÜNLER TIBBİ CİHAZDIR. REKLAMI VE İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞI YASAKTIR !

OPTİK ÜRÜNLER ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen TIBBİ CİHAZDIR. REKLAMI VE İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞI YASAKTIR

Gözlük çerçevesi, Gözlük camları, İOL, Numaralı renkli lensler, Teleskopik gözlükler, hekim reçetesi ile sadece optisyenlik müessesinde satışına izin verilen ilaç ve tedavi kapsamında değerlendirilen geri ödeme kapsamında tıbbi cihazdır. REKLAMI yasaktır. İNTERNET dâhil her türlü elektronik ortam üzerinden SATIŞI yasaktır.

TIBBİ CİHAZ SATIŞ, REKLAM VE TANITIM YÖNETMELİĞİ, 15 Mayıs 2014 Perşembe günü 29001 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu yönetmeliğin amacı tıbbi cihazların satış, reklam ve tanıtım faaliyetlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemektir.

18/1/2014 tarihli ve 28886 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik kapsamına giren optisyenlik müesseseleri bu Yönetmeliğin kapsamı dışında tutulmasına karşın, Optisyenlik müesseselerinde satışı yapılan tıbbi cihazların reklam ve tanıtım faaliyetleri bu Yönetmelik kapsamındadır.

Reklam ve Tanıtım Faaliyetleri

Reklamın kapsamı

MADDE 15 – (1) Münhasıran sağlık meslek mensupları tarafından kullanılması veya uygulanması gereken cihazlar ile geri ödeme kapsamında olan cihazların, internet dâhil halka açık yayın yapılan her türlü medya ve iletişim ortamında program, film, dizi film, haber ve benzeri yollarla doğrudan veya dolaylı olarak topluma reklamı yapılamaz.

(4) Cihazların çekiliş, şans oyunları ve benzeri araçlarla reklamı yapılamaz.

(5) Haksız rekabete yol açacak veya kullanıcının çıkarlarına zarar verecek nitelikte ya da cihazların gerçeğe aykırı, yanıltıcı, abartılmış ya da doğruluğu kanıtlanmamış bilgiler vermek suretiyle reklamı yapılamaz.

Yükümlülükler

MADDE 26 (4) Ek-3’te yer alan cihazlar dışında kalan cihazların gazete, radyo, televizyon, telefon aracılığıyla ya da kapıdan veya internet üzerinden satışı yapılamaz.

 OPTİK ÜRÜNLER(Her türlü gözlük camı ve çerçevesi, renkli ve numaralı kontakt lens, LVA ,İOL) İLAÇ VE TEDAVİ KAPSAMINDADIR. HEKİM REÇETESİ İLE SADECE OPTİSYENLİK MÜESSESESİNDE SATIŞI YAPILABİLİR. GERİ ÖDEME KAPSAMINDA TIBBİ CİHAZDIR. REKLAMI VE E-TİCARET YOLU İLE İNTERNET ÜZERİNDEN SATIŞI YASAKTIR. İNTERNET OPTİSYENLİK MÜESSESESİ DEĞİLDİR

Taylan KÜÇÜKER

Gözkoop YK Üyesi

ayrıca kontrol edin

CAM FİYAT GÜNCELLEMESİ