Ana Sayfa / Genel / Sahte güneş gözlüklerine dikkat!

Sahte güneş gözlüklerine dikkat!

Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?
1) Güneş gözlüğü uzun seneler moda, süs, aksesuar amaçlı ve rüzgâr-kardan korunmak amacı ile kullanılmıştır. Artık günümüzde UV radyasyonunun göz ve cilt üzerindeki zararlı etkisi bilimsel olarak ispatlanmıştır. Türkiye; işporta, sahte gözlük çöplüğüne dönüşmüştür. Bu görüntü ülkemize yakışmamaktadır.
2) “Yüzüme yakıştı mı? Fiyatı uygun mu?” soruları ile doğru güneş gözlüğü seçemezsiniz.
Seçilecek güneş gözlüğü profesyonel bir destek gerektirir. Bunun için güneş gözlüklerinin sosyete pazarları, işportadan değil bu eğitimi almış optisyenlik müesseselerinden gözlükçü ve optisyenlerden alınması gerekir.
3) Güneş gözlüğü 400 nm’ye kadar olan UV radyasyonunu tutmalıdır. UV radyasyonunu gözümüzle göremeyiz. Ancak zararlı etkilerini gözlemleyebiliriz. İşporta gözlüklerinin UV radyasyonunu tam olarak tutabileceğini hiç kimse garanti edemez.

4) Güneş camı rengi olarak gri, yeşil ve kahverengi tavsiye edilmektedir. Güneş camı trafik sinyalizasyon renklerinin algılanmasında bir problem çıkartmamalıdır. İşporta gözlüklerinde bunu kimse garanti edemez. Kazalara dolayısıyla can ve mal kayıplarına sebep olabilir. Güneş gözlüğü iki renkli cam bir çerçeveden ibaret değildir. Gözlerinizle kumar oynamayın!

Taylan Küçüker – Eczacı Gözlükçü
Kaynak : https://m.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/anlat-derdini-feridun-agabey-e/608585.aspx

ayrıca kontrol edin

30 Ağustos Zafer Bayramımız Kutlu Olsun