Ana Sayfa / Yaşam / SPOR YAPARKEN GÖZLERİNİZİ KORUMAK İÇİN 8 TAVSİYE

SPOR YAPARKEN GÖZLERİNİZİ KORUMAK İÇİN 8 TAVSİYE

​​​​​​​İster profesyonel bir sporcu olun, ister bir sporsever; yazın açık havada spor yaparken gözlerinizi korumanız gerekiyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, spor yaparken gözlerinizi sonu körlüğe kadar gidebilecek kazalardan korumak için sporcu gözlüğü takmanız uyarısında bulundu.

Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Banu Coşar, yazın açık havada spor yaparken gözümüze top, dirsek ve doğadaki yabancı cisimlerin gelebileceğini söyledi. Söz konusu bu travmalar; gözde yırtıklar, göz içi kanamalar, ödem, hatta kalıcı körlüğe bile neden olabiliyor. Prof. Coşar, açık havada spor yaparken, sporcu gözlüğü kullanılarak gözlerin korunması gerektiğinin altını çizdi.
Prof. Dr. Coşar, sporcu gözlükleri için cam seçerken hem performansa hem de koruma özelliklerine bakılması gerektiğini belirterek, sporseverlere şu tavsiyelerde bulundu:

Yüzünüzü saran sporcu gözlükleri tercih edin. Böylece yüzünüzün hem ön hem de yan tarafını korumaya alın. Darbeye dayanıklı cam seçin.

UV koruması yüzde yüz olan gözlükler kullanın.

Su sporları gibi aktivelerle uğraşıyorsanız, camlarınızın yüzeyi su tutmaz özellikte olsun.

Plaj voleybolu gibi aktivelerde gözlük camlarınızın çizilmemesi için, çizilmeye karşı dirençli camlardan yana seçim yapın.

Parlama yapmayan camları tercih edin.

Kontrast zenginleştirici camlar seçerek, kötü ışık ve hava şartlarında dahi daha iyi görüş sağlayabileceğinizi unutmayın.

Hem işlevsel, hem de estetik bir sporcu gözlüğü istiyorsanız, ayna kaplamalı sporcu gözlüklerini kullanabilirsiniz.

 

Kaynak:iskurnet.com

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …