Ana Sayfa / Genel / Taylan KÜÇÜKER : Gözden tasarruf yapılmaz

Taylan KÜÇÜKER : Gözden tasarruf yapılmaz

Daha önce 2 sene olan gözlük hak ediş süresinin, tasarruf gerekçesi ile 3 seneye çıkarıldığını söyleten Taylan Küçüker, “Bu yanlıştan acil olarak dönülmelidir” dedi.

2017 yılında gerçekleşen toplam sağlık harcamalarının 140 milyar lirayı aştığını ve bu harcamalar içinde gözlük için ödenen tutarın yüzde 0,3’den az olduğunu belirten Ege Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Eğitim Komisyonu Başkanı Taylan KüçükerTÜİK’in verilerine göre Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfusun yüzde 30’unun gözlük kullandığını dile getirdi. Küçüker, “2004 yılından beri son yerli çerçeveler için 5 lira katkı dışında gözlük cam ve çerçeve fiyatlarında bir iyileştirme yapılmadı ve daha önce 2 sene olan gözlük hak ediş süresi, tasarruf gerekçesi ile 3 seneye çıkarıldı. Koruyucu göz ve görme sağlık hizmetlerindeki tasarruf amaçlı süre sınırlandırılması, kısıtlanması uzun erimde diğer kamu sağlık harcamaların artmasına sebep olacağı için bu yanlıştan acil olarak dönülmelidir. Gözden tasarruf yapılmaz.” diye konuştu.

“İYİLEŞTİRİLME YAPILMALI”

Sağlık harcamaları içerisinde, gözlük için ödenen tutarın ilaç, tedavi gibi diğer sağlık hizmetleri harcamaları ile kıyaslandığında son derece düşük kaldığını belirten Taylan KÜÇÜKER, “SGK sigortalılarına yılda 7 milyon gözlük alıyor; hak sahiplerine, çerçeve için 35 lira, yerli çerçeve için 40 lira, cam için ortalama 10-15 lira ödeniyor. Döviz kurlarında, finans maliyetlerinde, enflasyonda ve işletme masraflarındaki artış ve cam çerçeve girdi maliyetlerinin yükselmesi müesseselerimizi finanse edemez hale getirdi. Gözlük sağlık yardımları ile ilgili olarak 2004 yılından beri son yerli çerçeveler için 5 lira katkı dışında fiyatlarda bir iyileştirme yapılmadı. Cam ve çerçeve fiyatlarının, kamu imkânları da gözetilerek iyileştirilmesi mecburiyet haline gelmiştir. Meslektaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesini ivedi olarak bekliyoruz” dedi.

GÖZLÜĞÜN ÖNEMİ

Daha önce 2 sene olan gözlük hak ediş süresi tasarruf gerekçesi ile 3 seneye çıkarıldığını söyleyen KÜÇÜKER, “Vatandaşımızın görme kusurlarının düzeltilmesi, gözlük kullanmasının sağlanması işgücü, iş ve üretim verimliliğini artırır, katma değer sağlar. Çerçeve hak ediş süresinin 3 seneden, tekrar 2 seneye düşürülmesi, çocuklarda rapor şartı kaldırılarak 1 seneye indirilmesi koruyucu sağlık hizmetidir. Körlüğe neden olan hastalıkların erken teşhisine ve tedavisine imkân verir. Ayrıca  ülkemizde her yıl binlerce vatandaşımız trafik kazalarında hayatını kaybetmekte veya sakat kalmaktadır. Trafik kazaları sebepleri olarak, aşırı hız, trafik kurallarına uymamak, hatalı sollama, alkol-uyuşturucu kullanma, emniyet kemeri değerlendirilmekte, yetersiz görmenin kazalar üzerindeki etkisinden ise hiç söz edilmemektedir. Resmi verilere göre, her yıl meydana gelen trafik kazalarında ekonomik mal kaybı 20 milyar liradır. Araç ve sürücünün bir bütün olduğu unutulmamalıdır. Çerçeve hak ediş süresinin 3 seneden 2 seneye indirilmesi can ve mal kaybının yüzde 30 azalmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Kaynak : https://www.egetelgraf.com/kucuker-gozden-tasarruf-yapilmaz.html

ayrıca kontrol edin

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü sevgi, saygı ve özlemle anıyoruz.