Ana Sayfa / Yaşam / Uzağı Görme Yeteneğimizi Kaybediyoruz: 2050 Yılında Dünyanın Yarısı Gözlük Takacak

Uzağı Görme Yeteneğimizi Kaybediyoruz: 2050 Yılında Dünyanın Yarısı Gözlük Takacak

Son zamanlarda hiç çevrenize dikkatli şekilde baktınız mı? Gözlük takanların sayısı her geçen gün artıyor. Peki sebebi ne, neden bu artış çok yüksek bir hızla oluyor? Günümüz göz hastalıkları ile ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar yapan Opthalmology Journal’ın raporuna göre bu soruların yanıtları aşağıda.

Günde ortalama kaç saat ekranlara bakıyorsunuz?

Artık her çeşit iş bilgisayarlar, telefonlar ya da tabletler ile ortak bir şekilde yapılıyor. Yani ne iş yapıyorsak yapalım, bir şekilde ekranlar ile karşı karşıya kalıyoruz. Ayrıca işten arta kalan zamanlarda da hayatı yakalamak için sosyal medya ya da akşamları eğlenmek için televizyona bakıyoruz. Tüm bunları toplarsak, uyku hariç neredeyse günümüzün tamamını ekranlara bakarak geçiriyoruz.

Bilimsel verilere göre böyle giderse 2050’de 2 kişiden 1’i gözlük takacak.

Ekranların yarattığı bu ışıklı dünya, dünya nüfusunun yarısını gözlüğe muhtaç hale getirecek. Araştırmalar neredeyse 30 yıl içinde dünyanın %50’sinin gözlük takmak zorunda olacağını söylüyor.

Araştırmanın sonucu nüfus tahminleri ile birleşince rakam korkunç seviyelerde

Araştırmalar 2050 yılında 4,8 milyar insanın gözlük sahibi olacağını ortaya koyuyor.

Şu andaki mevcut gözlük imalatı böylesine bir talebi karşılayacak durumda değil.

Gözlüklülerin arasına katılacak yeni gözü bozukların ihtiyacını karşılayacak bir gözlük piyasası şu anda mevcut değil. Ancak elbette zaman içinde bu sektörün dramatik büyümesine şahit olacağız. Sadece gözlük değil tabii, kontak lens ve lazer teknolojileri de inanılmaz şekilde gelişecek.

Son dönemde çevresel etkenler genetik sebeplerin önüne geçti.

Göz bozukluğunda çok kısa bir süre önceye kadar en temel neden olan genetik sebepler, günümüzde yerini ekranlara bakmak sebebiyle ortaya çıkan görme bozukluklarına bıraktı.

Araştırmalara göre yüksek gelir ile göz bozukluğu arasında da anlamlı bir ilişki var.

Yine yapılan araştırmalara göre ekonomik anlamda gelişmiş ülkelerde ekrana bakmaya bağlı göz bozukluğu vakalarında çok büyük bir artış var. İstatistiksel olarak test edilen bu bağlantı anlamlı olarak kanıtlanmış durumda. Teknolojiye kolay ulaşamayan toplumlarda göz sağlığı çok daha iyi durumda.

Gözü bozuk çocuk sayısı da çok hızlı bir şekilde artıyor.

Araştırmaların üzerine gittiği bir diğer konu da çocuklar arasında artan göz bozukluğu oranı. Göz bozukluğunun yaşı da giderek düşüyor.

Asya ülkelerindeki oranlar inanılmaz boyutta.

Kore ve Çin’in bazı bölgelerinde 20’li yaşlarında bulunan gençlerin %80’i gözlük takıyor ve en yaygın göz bozukluğu cinsi miyopi.

Miyopinin daha yaygın olması başka sorunları da beraberinde getiriyor.

Sürekli çok yakın ekranlara bakmak gözü tembelleştiriyor ve uzağı görememeye başlıyoruz.

Miyoplu gençleri gelecekte daha büyük sorunlar da bekliyor.

Miyopi, geç yaşlarda glokom ve katarakt riskini artırıyor.

Teknoloji şirketleri önlemler almaya çalışıyor.

Bilgisayarların ilk yaygınlaştığı dönemde herkes monitörüne göz koruyucu bir ekran koruyucu alır, bu filtreli koruyucu olmadan ekrana bakmak ayıplanırdı. Zamanla bu durum önemsenmez oldu. Şimdi önemli teknoloji firmaları ve popüler web siteleri, göz koruyucu önlemler almaya başladı. Ancak bu çabalar gidişatı yavaşlatmaya yetecek mi, göreceğiz.

Kaynak:onedio

ayrıca kontrol edin

Güneş gözlüğünüzü ‘çöplük’ten almayın

İşporta gözlüklerin cilt kanseri, alerji ve tahrişi tetiklediğini söyleyen eczacı optisyen Küçüker, güneş gözlüğü alacaklara, …